Dnia 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Z tej okazji członkowie GAMAG (Światowej Koalicji na rzecz Płci i Mediów) w Europie wyrażają swoją solidarność z kobietami w Polsce, zjednoczonymi pod sztandarem Strajku Kobiet w obronie swojego prawa do samostanowienia.
Jedną z form przemocy wobec kobiet jest odmawianie im dostępu do odpowiedniej i przystępnej opieki medycznej w zakresie zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego, włączając w to prawo do decyzji o zajściu w ciążę i jej utrzymaniu. Dostęp do aborcji jest częścią kompleksowej opieki medycznej i podstawowym prawem człowieka. Mimo to, polski rząd po raz kolejny podjął decyzję o ograniczeniu polskim kobietom dostępu do usług z zakresu zdrowia reprodukcyjnego i zakwestionował ich prawo do bezpiecznego macierzyństwa.
GAMAG Europa zdecydowanie sprzeciwia się takiemu traktowaniu kobiet przez polski rząd. Badania opinii publicznej wskazują, iż 70% Polaków popiera Strajk Kobiet oraz ma świadomość nieetycznego charakteru zaostrzania prawa aborcyjnego w Polsce, które w efekcie zmusza kobiety do kontynuowania ciąży w przypadku ciężkich wad wrodzonych płodu.
Dlatego też GAMAG Europa wyraża swoje poparcie dla Strajku Kobiet w Polsce. Próba pozbawienia kobiet ich praw i swobód obywatelskich w czasach tak trudnych dla Polski, Europy i świata w związku z pandemią COVID-19 jest przejawem najgorszych instynktów politycznych i społecznych. Wyrażamy naszą solidarność z Polkami, które protestują, organizują się i przekonują, że prawa kobiet, w tym prawo do wolności od przemocy, stanowią podstawę dobrobytu całego społeczeństwa.
Obserwujemy również z niepokojem przemoc policji wobec protestujących oraz rosnącą brutalność wobec kobiet, osób niebinarnych oraz LGBT w przestrzeni publicznej w Polsce. Wydarzenia te są niepokoją zwłaszcza w świetle zamiaru wypowiedzenia przez polski rząd konwencji antyprzemocowej. Ten europejski dokument, mający na celu zwalczanie przemocy wobec kobiet, to pierwsza tego typu prawnie wiążąca umowa na świecie, zaś jej wypowiedzenie byłoby znaczącym krokiem wstecz w zakresie zapobiegania, ścigania oraz eliminacji przemocy wobec kobiet w Polsce. Postrzegamy ten fakt jako kolejną decyzję polskiego rządu legitymizującą przemoc wobec kobiet na wszystkich płaszczyznach.
GAMAG Europa wyraża pełne poparcie dla postulatów Strajku Kobiet w Polsce i wzywa polski rząd do poparcia działań zmierzających do eliminacji przemocy wobec kobiet, a także do zapewnienia kobietom praw seksualnych i reprodukcyjnych. Zważywszy, że równouprawnienie płci jest jedną z podstawowych wartości Unii Europejskiej, wzywamy przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen do potępienia podejmowanych przez polski rząd prób zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce, wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej, a także legitymizacji przemocy policji wobec protestujących i dziennikarzy w Polsce jako bezpośredniego ataku na wolność słowa i wolność prasy.
Greta Gober, przedstawicielka Europejskiego Komitetu Koordynacyjnego GAMAG w Polsce i wiceprzewodnicząca IAWRT; Joanna Warecha, członkini GAMAG Europa, polska dziennikarka, reporterka i działaczka na rzecz praw człowieka.
tłum. Dominika Dittwald